Dušičky přitáhnou na silnice sváteční řidiče a ke hřbitovům zloděje. Jak Deníku potvrdila chebská policejní mluvčí Martina Hrušková, na pořádek bude během nadcházejících dní dohlížet větší množství mužů zákona.

Zvýší dohled

„Policisté z Územního odboru Cheb plánují na celý víkend zvýšený dohled a opatření ve výkonu služby,“ informovala mluvčí. Na bezpečnost a plynulost v silničním provozu budou o Dušičkách dbát i dopravní policisté. „Připomínáme především starším občanům, kteří s vozidlem nejezdí každodenně, aby nezapomněli, že řidiči starší 60 let musí při silniční kontrole předložit doklad o zdravotní způsobilosti,“ radila Martina Hrušková. „Jak vychází ze zákona, osoba starší 60 let se musí podrobit pravidelné lékařské prohlídce. Ta se obnovuje po 5 letech, tedy v 65 letech, poté po 3 letech a od 68 let každé dva roky,“ vysvětlila.

Místo vzpomínek starosti

Úctu k Památce zesnulých příliš nemají zloději. „Zaměřují se i na auta odstavená na parkovištích v okolí hřbitovů a vykrádají je. Policisté proto opět připomínají řidičům, aby si nenechávali v zaparkovaných vozidlech na parkovištích viditelně odložené věci, hlavně nic cenného,“ uvedla policejní mluvčí. Řidiči by před odchodem měli zkontrolovat zavřená okna, včetně střešního, i dveře.

Pomůže fotka

Cílem lapků jsou i svíčky, věnce, umělé květiny, sošky a další výzdoba hrobů. „Mnoho lidí neumí policistům vůbec popsat, co jim bylo z hrobu odcizeno. Lidem proto doporučujeme, aby si své hroby vyfotografovali, neboť v případě krádeže nebo poškození hrobu bude pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu,“ radila Hrušková. Podle jejích slov se tak zvýší šance na dopadení pachatele.

Tašky na očích

Zloději zejména o Dušičkách využívají všeho, co se naskytne. „Často si na hřbitovech tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí,“ sdělila mluvčí. Všechny občany proto vyzývá, aby k sobě nebyli lhostejní a nahlásili podezřelé jednání na policii.