Snížit krádeže na nejvíce ohrožených místech Teplé budou mít za úkol čtyři fotopasti. Ty se město chystá pořídit z dotací Ministerstva vnitra České republiky.

„U lokalit zasažených trestnou činností se může výrazně zvýšit možnost dopadení pachatele," uvedl radní Teplé Martin Hemza. „Městu samotnému, ale i policistům v mnoha případech chybí nástroj, který by pomohl při vypátrání totožnosti a chycení zloděje."

Vhodným řešením se právě proto nabízí fotopasti s funkcí odesílání textových zpráv, případně multimediálních zpráv. „Zařízení je snadné instalovat do rizikového místa," přiblížil Hemza. Navíc podle jeho slov vydrží v režimu pohotovosti až několik měsíců a má nízké provozní náklady. Teplá na pořízení čtyř kusů fotopastí získala dotaci ve výši 48 tisíc korun. O umístění na riziková místa rozhodnou policisté. „V říjnu a v listopadu spustíme zkušební provoz a po jeho vyhodnocení přejdeme na provoz ostrý," řekl radní.

Vzhledem k tomu, že fotopasti jsou zařízením, které jde bez jakýchkoli problémů přesunout, budou putovat na riziková místa. Navíc jsou mobilní a hlavně bezhlučné, takže pachatel nebude tušit, že ho zařízení snímá. „Velkou výhodou je nízká pořizovací cena. Oproti drahým kamerovým systémům, kde se ceny pohybují v desetitisícových až statisícových částkách, se cena fotopastí počítá v tisícikorunách," dodal Hemza.

„Je fajn, že fotopasti v Teplé budou," řekla Petra Nováčková z Teplé. „I když nemáme název sociálně vyloučená lokalita rádi, patříme do ní. Spousta občanů tady nemá zaměstnání, a tím pádem ani peníze. Tato skutečnost se odráží v tom, že lidé začnou krást, aby měli co do úst. Doplácejí na to ale ti slušní. Pokud se podaří díky fotopastím chytit alespoň jednoho zloděje, bude to jen dobře. Snad se toho lapkové zaleknou a přestanou konečně krást to, co jim nepatří."