Pracovníci technických služeb v Chebu nestačí doplňovat mříže kanálových vpustí. Zloději jsou stále rychlejší. Způsobené škody se šplhají do statisíců a navíc hrozí vážné úrazy a nehody.
„Jen v tomto týdnu se nám ztratilo dvacet kanalizačních vpustí v hodnotě zhruba čtyř desítek tisíc korun,“ postěžoval si Zdeněk Pavlík, technický náměstek společnosti Chetes, která má na starosti údržbu chebských komunikací.
V minulých letech museli pracovníci technických služeb vyměnit ročně zhruba stovku těchto vpustí. Letos jich je ale už třicet.
„Situace se dramaticky zhoršuje. Kanálové mříže se snažíme vyměňovat za plastové, které zloděje nezajímají. Atypické tvary ale musíme nahrazovat kovovými. Jedna vpusť nás stojí téměř dva tisíce korun,“ dodal Pavlík.
Navíc se podle něj ztrácí všechno, co je z kovu. „Ochranné mříže okolo stromů, sloupky u dopravních značek nebo okapové svody. Před zloději nic neobstojí. Je to stále horší,“ upřesnil Pavlík.

To ostatně potvrdil i velitel chebské městské policie Jiří Šmolík. „Právě kvůli tomuto nešvaru bychom chtěli požádat o pomoc veřejnost,“ uvedl Šmolík. Bez pomoci občanů to podle něj nepůjde. Lidé by měli dávat více pozor na dění ve svém okolí.
Podle poznatků chebských strážníků se zloději kanálových vpustí pravděpodobně pohybují po Chebu v osobním automobilu. „Stačí jen, aby si poznamenali registrační značku auta a zavolali na linku 156 nebo 158. Hodně by nám to pomohlo,“ požádal Šmolík. Podle něj nejde jen o to, že mizí majetek za desítky či stovky tisíc korun. Kvůli otevřeným kanálům nebo chybějícím dopravním značkám hrozí těžké dopravní nehody či vážné úrazy. Problém se týká motoristů, cyklistů i chodců.

Většina námi oslovených Chebanů je přesvědčená, že počty krádeží se nesníží do té doby, dokud naši zákonodárci nezpřísní dohled nad výkupnami železného šrotu. „Ať jim pěkně nařídí, aby kontrolovali původ vykupovaného kovu. Když ho nebudou schopni doložit, tak ať je potrestají za přechovávání kradeného zboží. Určitě by to pomohlo,“ reagoval na náš dotaz Jan Beran z Chebu.
Podobným způsobem se ostatně krádež litinových prvků rozhodli řešit v nedalekých Františkových Lázních.
Na sběrnu, která je od zloděje odebrala, františkolázeňský starosta podal trestní oznámení.