Využít nepozornosti a zmatků v předvánočním shonu a obohatit se na cizí úkor. To je krédo zlodějských gangů, jejichž aktivita se právě nyní, v čase vánoční nákupní horečky, nebývale zvyšuje. Své o tom vědí i manželé Procházkovi z Chebu.

„Nakupovali jsme v chebském Kauflandu, nákup jsme uložili do kufru zaparkovaného vozu i s mojí kabelkou a manželovo portmonkou. Já jsem šla vrátit košík, manžel na mě čekal uvnitř v autě,“ vzpomíná jedenapadesátiletá žena na nepříjemný zážitek. „Pak jsem si však na něco vzpomněla a otočila jsem se a to bylo štěstí. Viděla jsem snědého muže menší postavy, jak se motá kolem našeho auta a snad se pokouší otevřít kufr. Rozběhla jsem se k němu, on nechal dveře dveřmi, nasedl do vedle stojícího nastartovaného auta, kde byli další tři muži, a všichni odjeli. Ještě jsem zaslechla, jak mě z otevřeného okénka častuje nadávkami.“

Manželé dodnes trnou hrůzou, jaké martýrium by je čekalo, pokud by jim zloděj obě tašky s penězi a všemi doklady z kufru ´vyfoukl´.
„Než by se manžel dostal z vozu ven, už by byli dávno pryč. Mám dojem, že si nás museli vyhlédnout při placení u kasy,“ míní Procházková.
S podobnými zkušenostmi se Deníku svěřil i další Cheban. Tomu se pro změnu pokusila jakási žena vniknout do auta, když čekal na křižovatce na červenou: „Nemohl jsem nic dělat. Přede mnou auto, za mnou auto. Zachránilo mě centrální zamykání.“

„Poznatky, že by takovým způsobem někdo Chebany okrádal, zatím nemáme,“ konstatovala chebská policejní mluvčí Stanislava Hojdová. „Každý si musí uvědomit, že je za svůj majetek zodpovědný a podle toho se také chovat,“ vysvětluje Hojdová.

„Nenoste u sebe větší finanční obnos, než který běžně potřebujete. Nedávejte zbytečně zlodějům příležitost a nevystavujte obsah peněženky na odiv. Ženy by neměly nosit peněženku navrchu kabelky nebo v průhledných taškách. Muži by neměli mít peníze uložené v zadní kapse kalhot. V peněženkách nikdy nenoste doklady a pokud vlastníte platební kartu, nemějte její PIN kód poznamenaný v peněžence.“
Policejní mluvčí upozornila i na to, že není vhodné ukládat cennosti do batohu na zádech. „Nedávno byla během jízdy v autobusu z Chebu do Odravy okradena šestnáctiletá dívka. Neznámý pachatel jí právě z batohu na zádech odcizil peněženku s penězi, platební kartou a doklady,“ připomněla Hojdová.