V současné době ji zkoumají už třetí rok vědci. Pro veřejnost se má otevřít příští rok. Už teď se tam ale objevuje zvýšený počet turistů.

„Je to neslýchané a sprosté,“ řekla turistka Jiřina, která se na Komorní hůrce včera procházela.

„Dozvěděla jsem se o tom náhodou, že někdo zámek odnesl a k tomu přibral i přilby. Nechápu, kdo to mohl udělat. Vždyť tam ani nesvítí světlo, tak co tam měl, kdo co hledat? Urazila bych jim pazoury,“ dodala turistka.

Informaci potvrdil také seismolog Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky v Praze. „Je to tak. Někdo nám ukradl zámek na mříži a helmy, co byly za ní. Přitom chodba pod sopkou není oficiálně otevřená pro veřejnost. Mrzí mě, že si někdo něco takového dovolil,“ poznamenal Milan Brož.

Vědci už mříž opatřili novým zámkem a doufají, že se tam nikdo nebude chtít dostat. Chodbu ještě budou kontrolovat odborníci z báňského úřadu, a pro širokou veřejnost ještě otevřená není. S tím se počítá pravděpodobně až příští rok na jaře.

„Kdy se štola otevře, zatím nemůžeme přesně říci. Je před námi řada jednání s báňským úřadem, který rozhodne teprve o tom, jestli budou moci do chodeb chodit běžní turisté, a jaké podmínky budou muset být splněny,“ uvedl Milan Brož.

Vyhloubená štola měří necelých třicet metrů. Geologové ji v následujících týdnech budou osazovat zábradlím a osvětlením, které zatím není ve štole zavedeno. O dalším postupu prací rozhodnou jednání s báňským úřadem.