Stále přibývají další nakažení žloutenkou. Podle odborníků se dá nemoci předejít několika způsoby mýt si pořádně ruce anebo se nechat očkovat.

Od září 2014 onemocnělo v rámci epidemie 'Klaster' celkem 141 osob, a to 102 z Chebska, 22 z okresu Sokolov a 17 z okresu Karlovy Vary.

„Celkem 67 postižených spadá do skupiny drogově závislých a osob bez přístřeší," uvedla Martina Prokopová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Karlovy Vary. Mimo epidemii 'Klaster' bylo v Karlovarském kraji hlášeno v letošním roce 2015 dalších 13 onemocnění virovou hepatitidou A bez prokázané souvislosti s epidemií, a to devět případů z okresu Karlovy Vary, dva případy z okresu Sokolov a dva případy z Chebska.

„Nejdůležitějším preventivním opatřením je dodržování základních zásad osobní hygieny, a to mytí rukou po použití WC, vždy před konzumací stravy a po příchodu z venku. Vzhledem ke zvýšenému výskytu žloutenky doporučujeme i provádění dezinfekce rukou dezinfekčními přípravky s virucidním účinkem. Je zcela nevhodné např. pít z jedné lahve, společně ukusovat svačinu, dělit se o společnou cigaretu, společně kouřit vodní dýmku a provádět další podobné činnosti. Nemalý význam má i mytí ovoce a zeleniny před konzumací," radila vedoucí protiepidemického odboru. Jak doplnila, další možnou prevencí je očkování. To mají teď ty nejmenší děti, které jsou pojištěné u VZP, zdarma.

„Zatímco doposud nabízela VZP všem klientům na očkování příspěvek až 500 korun, nově ho dětem ve věku od dvou do čtyř let zaplatí celé," sdělil Oldřich Tichý, mluvčí VZP. „Právě předškoláci patří v době nástupu do prvních dětských kolektivů k nejohroženějším skupinám."

Nový speciální očkovací program proti žloutence typu A, který odstartuje 1. srpna a potrvá do 30. listopadu, umožní prvním 10 tisícům zájemců získat příspěvek až tisíc korun na očkování dětí, kterým už byly dva roky a ještě neměly 4. narozeniny.

„Letos už VZP vyplatila příspěvek na očkování proti žloutence A i B více než 5 tisícům klientů, z nichž bylo přes tři tisíce dětí a zbytek dospělých. Přesto je dlouhodobě proočkovanost populace v Česku relativně nízká, nemocných rok od roku přibývá," dodal mluvčí.