„Vlajka je jeden z důležitých symbolů města, který můžeme používat během slavnostních příležitostí. Ačkoliv znak mají Mariánské Lázně už od roku 1865, vlajka nám chyběla. Partnerská města vyvěšují vlajky při různých slavnostech a setkáních, nově k nim tak hrdě přibude i ta mariánskolázeňská,“ potvrdil starosta Martin Hurajčík. „Při tvorbě vlajky je nutné respektovat odborná heraldická a vexilologická pravidla. Musí vycházet ze znaku města. S Mariánskými Lázněmi je historicky spjatá trikolóra - žlutá, bílá, modrá. Tyto barvy používá již několik dalších obcí, proto bylo cílem se odlišit. Do středu prostředního pruhu byla proto umístěna zlatá lilie, a to jako takzvané mluvící znamení. Lilie je velmi často spojována s Pannou Marií a je symbolem čistoty a nevinnosti. Zlatá barva symbolizuje život. A Mariánské Lázně navrací zdraví a životní sílu. Lilie navíc připomíná písmeno “M” či fontánu, což samozřejmě k Mariánským Lázním patří,“ vysvětlil.

Agresivní muž poškozoval vozidla v Mariánských Lázních
Agresivní muž poškozoval vozidla v Mariánských Lázních

Poprvé město vlajku použije a představí v rámci slavnostního zahájení lázeňské sezóny. „V programu každoročně míváme žehnání pramenům, letos bychom do něj chtěli zařadit také žehnání vlajce,“ potvrdil starosta.

Vlajka bude vyvěšena např. na budově radnice a na vlajkových stožárech ve městě - samozřejmě vždy na důstojných místech. Město ji bude používat také při různých slavnostních příležitostech.

Mariánskolázeňskou vlajku ke schválení doporučil podvýbor poslanecké sněmovny pro heraldiku a vexiologii a rozhodnutím předsedkyně Poslanecké sněmovny ze dne 12. dubna 2024 se stala oficiální.