Už na příštím jednání chebských zastupitelů bude odprezentován nový parkovací systém. Ten má být jednotný pro celou městskou památkovou rezervaci, navíc občané ušetří. Jak ale představitelé města předeslali, změny se nestihnou uvést v platnost do začátku příštího roku.

O změně parkovacího systému v Chebu se mluví již delší dobu. Ten stávající platí od začátku minulého roku a většina řidičů jej nepřijala pozitivně.

„Dostali jsme od občanů řadu připomínek," potvrdil chebský starosta Pavel Vanoušek. Obyvatelé kritizovali například to, že je parkovací karta drahá, a navíc jim nezajišťuje konkrétní místo ke stání. Ročně občan bydlící v centru města zaplatí 1200 korun. Podnikatele, kteří chtějí zaparkovat u své provozovny, pak vyjde na pět tisíc korun.

Starosta Pavel Vanoušek uvedl, že nový systém je oproti stávajícímu zásadně upravený.

„Dřív bylo celé území městské památkové rezervace bráno jako jedna zóna. Tato lokalita je v návrhu rozdělená do pěti zón. Občané se budou moci rozhodnout, jestli si koupí parkovací kartu jen zóny, ve které bydlí, nebo kartu pro území celé památkové rezervace," popisoval. Druhou změnu pak pocítí hlavně rodinné rozpočty, protože karty pro jednu zónu mají být podstatně levnější. „To platí také pro abonenty, kteří mají v dané lokalitě provozovnu," upřesnil starosta s tím, že nejlevnější bude karta pro první auto, s dalšími se bude cena zvyšovat, stejně jako je tomu doposud. O jak vysoké částky půjde, ale zatím prý není rozhodnuto.

Nový systém by měl být také jednotnější. Parkovat bude možné s kartami, ale také s lístkem z automatu a novinkou bude půlhodinové bezplatné stání na kotouč. Občané budou moct navíc parkovat v celé lokalitě, tedy nejen ve své ulici. Detailně bude návrh nového systému představený na říjnovém zasedání chebských zastupitelů.

„Není ale reálné, aby začal nový systém platit například od začátku příštího roku," podotkl starosta. „Musí se totiž provést také změny dopravního značení a podobně. Dost možná se to nestihne ani v tomto volebním období. Důležité ale je, aby bylo vše připraveno. Nezávisle na chystaných změnách uvažuje radnice také o novinkách v placení parkování, a to pomocí SMS nebo mobilní aplikace. Tu by měli také strážníci, kteří by podle poznávací značky poznali, zda má šofér zaplaceno. Podle představitelů města je velkou výhodou, že člověk může zaplatit parkování i na dálku, když je například na nějakém jednání.