„Registrační značka vozu se při převodu vozidla na nového majitele v jiném kraji nemění. Vyměnit ji lze jen ze zákonných důvodů, tedy z důvodu ztráty, poškození, odcizení," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

V praxi to tedy znamená, že pokud vůz zakoupíte například v Plzni, zůstává vám registrační značka Plzeňského kraje, pokud v Praze, pak pražská. A na silnicích budete jen stěží identifikovat krajské bydliště agresivního řidiče. Nadávat můžete na Pražáka, ale může to být i váš soused z města. I když neukázněných řidičů přibývá. Jenom v Karlových Varech jich bylo v loňském roce díky dosažení 12 bodů vybodováno celkem 89.

Změna v registraci poznávací značky není pro některé řidiče nijak podstatnou záležitostí, jiní ji přijali s velkou nevolí.

„Nechce se mi jezdit s poznávací značkou Plzeňského kraje. Jsem z Karlových Varů, a chtěla bych tedy mít značku tohoto kraje," uvedla jedna z rozzlobených řidiček. Další z oslovených ale zažertoval, že se konečně zbaví nálepky ruského města. „I to se mi stalo. Přátelé si ze mě dělali legraci, že na autě vozím značku ruské gubernie," uvedl.

Žádost o zápis změn v registraci vozidla v případě ztráty, poškození a odcizení podává vlastník, provozovatel se souhlasem vlastníka, zástavní věřitel, popřípadě další osoby, jichž se zápis v registru vozidel týká. V případě ztráty, poškození, odcizení registrační značky nebo osvědčení o registraci vozidla je nutné získat náhradu u příslušného úřadu, který vede registr motorových vozidel.

Žádost o vydání duplikátu s odůvodněním (například z důvodu ztráty, odcizení) podejte na příslušný úřad. V Karlových Varech se obraťte na magistrát na adrese U Spořitelny 2, odbor dopravy oddělení dopravně správních agend, první patro, registr vozidel.(