Nejen v chebských nemocnicích se změnil systém proplácení regulačních poplatků. Úprava zasáhne taktéž vracení zaplacených peněz za poplatky v krajských lékárnách a léčebnách pro dlouhodobě nemocné.

„Systém proplácení regulačních poplatků v LDN je od 1. ledna 2010 stejný jako systém proplácení v lékárnách,“ sdělila Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje. „To znamená, že pacienti musí regulační poplatek jak v LDN, tak i v lékárnách zaplatit. Potom si v LDN musí vyzvednout formulář s žádostí o poskytnutí daru, který je k dispozici i na krajských internetových stránkách,“ dodala Pavlíková. Tuto žádost, včetně svého podpisu a čísla bankovního účtu, kam chtějí zaplacené peníze vrátit, musí lidé vyplnit. Nejdéle do tří pracovních dnů po zaplacení poplatku v lékárně nebo v léčebně dlouhodobě nemocných ji musí společně s dokladem o zaplacení regulačního poplatku odeslat na krajský úřad. Adresa pro odeslání je uvedena přímo na formuláři.

„Nebývám často nemocný,“ řekl Vlastimil Poláček z Chebu. „Když už onemocním a k doktorovi musím, tak mu v ordinaci těch třicet korun klidně nechám. Kdybych byl nemocný častěji, tak bych pak asi přemýšlel, jestli by se peníze, které na poplatcích zaplatím, nedaly nějak získat zpět, ale takhle by to pro mě byla akorát ztráta času. To samé platí i pro lékárny, často tam nechodím, tak nějakou korunu navíc tedy v podstatě neřeším.“