„Chebská premiéra je na programu v sobotu 15. června od 19 hodin a podle vyjádření zastupující agentury je možné, že se na ní objeví i autor textu Peter Quilter, který bude v té době na návštěvě České republiky,“ uvedla Martina Pokorná, dramaturgyně Západočeského divadla v Chebu.

Komedie britského autora Je úchvatná! zachycuje osudy Florence Foster Jenkinsové, štědré operní mecenášky a nejslavnější amatérské pěvkyně první poloviny 20. století. Přestože zpívala naprosto příšerně, pravidelně koncertovala, nahrála několik desek, a dokonce vyprodala slavnou koncertní síň Carnegie Hall. Její bizarní pěvecký projev a pohlcující nadšení, které za jejího života fascinovaly tisíce fanoušků, zaujaly i řadu současných filmařů a dramatiků. Nejslavnějším zpracováním Florencina života je film Božská Florence z roku 2016 s Meryl Streepovou v titulní roli.

„Světová jeviště zase ovládl text britského autora Petera Quiltera, který se v Česku nyní inscenuje již pošesté jako koprodukční projekt Západočeského divadla v Chebu a činohry Karlovarského městského divadla,“ popsala Martina Pokorná.

Náročné hlavní role, předpokládající zvládnutí záměrně falešně zpívaných světových árií, se ujala dnes již hostující Kateřina Pokorná, která byla členkou souboru Západočeského divadla v Chebu v letech 1986 až 2008. Role mladého pianisty Cosmé McMoona, který Florence živě doprovází a postupně se s ní sbližuje i lidsky, nazkoušel čerstvý absolvent JAMU Ondřej Kolín. St. Clairem, tedy životním partnerem Jenkinsové, se stal Radek Bár, její přítelkyní Dorothy Vladimíra Vítová a naopak její velkou odpůrkyní, paní Verindah-Gedgeovou, Pavla Janiššová. V půvabné roli mexické posluhovačky Marie zazáří Magdaléna Hniličková, která v této úloze na jevišti hovoří výhradně španělsky. „Komedii o tom, že žádný sen není tak velký, aby se nedal uskutečnit, v Chebu nazkoušel zkušený muzikálový režisér Roman Meluzín ve scéně Jana Toboly, který je také autorem kostýmních návrhů. Korepetice a hudební nastudování si vzala na starost stálá spolupracovnice chebského divadla Irena Žídková, obtížnost hudebních partů si vyžádala i účast hlasové poradkyně, kterou se stala Zuzana Janiššová. Se španělskými pasážemi textu vypomohli jazykoví poradci Klára Hromadová a Miguel Angel Sanchez Megias,“ doplnila Martina Pokorná, která měla na starosti dramaturgii.

Do konce sezóny bude nová komedie k vidění ještě ve středu 19. a ve čtvrtek 20. června, vždy od 19 hodin. Karlovarská premiéra se odehraje až na podzim, 26. října od 19.30 hodin.