„Tento rok chceme zpracovat projekt na zpřístupnění věže Neubergu pro veřejnost," informovala starostka Podhradí Kamila Volková. „V minulém roce jsme žádali Ministerstvo kultury o vstup do havarijního programu na ochranu památek. S žádostí jsme neuspěli, avšak tento rok se o to pokoušíme znovu. K tomu jsme ještě požádali o finanční příspěvek Karlovarský kraj na podporu našeho plánovaného zpřístupnění věže. Menší rekonstrukce památky děláme v průběhu každého roku."

Zřícenina zámku Hazlov by se zase měla ještě letos dočkat nového zámeckého parku.

„Na vybudování zámeckého parku pracujeme již přibližně od roku 2014, kdy jsme měli hotovou projektovou dokumentaci," uvedla Lenka Dvořáková, starostka Hazlova. „Park by měl být hotový někdy koncem září letošního roku. Jinak chce naše obec dál udržovat zříceninu jako památku. Každoročně se na ní rekonstruují různé části, na kterých se finančně podílí i kraj," doplnila starostka.

Obě zříceniny byly založeny někdy na začátku 13. století. Zámek Hazlov byl původně románský hrad založený jistým Bedřichem z Hazlova. Ve 14. století byl však goticky přestavěn. Celou dobu své existence sloužil hrad jako sídlo až do 20. století, kdy se po 2. světové válce stal nevyužívaným. Hrad Neuberg využívali ve 14. století loupeživí rytíři. Pozdější centrální sídlo Zedwitzů v roce 1902 vyhořelo a stalo se objektem vandalů a hledačů pokladů.(wun)