Nabídka městské dotace ve výši jednoho milionu korun je ale stále platná, a tak ve městě doufají, že se přece jen podaří zubního lékaře do Mariánek nalákat. „Před časem jsme zaznamenali nárůst nedostupnosti stomatologické péče. Současní zubaři jsou přetíženi prací, a proto odmítají nové klienty,“ uvedl Martin Kalina. V posledních letech ukončili praxi dva zubaři, další už mají jen několik let do penze. „Někteří v ní dokonce už jsou, ale nemají ordinaci komu předat a cítí morální závazek se svou praxí i nadále pokračovat,“ řekl radní Josef Pavlovic.

Podle nejčernějších scénářů může do deseti let v Mariánských Lázních zůstat pouze jediný stomatolog.

A právě z tohoto důvodu zastupitelé schválili milionovou dotaci pro nového zubaře. Dotace město vypsalo pro dva nové stomatology a na dobu udržitelnosti ordinace pět let. Pokud by to zubař nedodržel, dotaci musí vrátit. Podmínkou také je, aby stomatolog podepsal smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a minimálně třemi dalšími oborovými zdravotními pojišťovnami. „Máme slíbeno, že jakmile bude stomatolog splňovat kvalifikační požadavky pojišťovny, okamžitě s ním podepíší smlouvu,“ řekl Josef Pavlovic.

„V rámci dotace myslíme i na takové věci, jako je možnost přerušení doby udržitelnosti praxe kvůli mateřství, tak aby se mladé lékařky nebály o dotaci požádat,“ dodal starosta. Dotační titul je vypsán tak, že stomatolog může čerpat dotaci od města a zároveň o ni žádat Ministerstvo zdravotnictví.