Jen malou šanci na změnu zubního lékaře má většina obyvatel na Chebsku. Stomatologů je totiž v celé republice nedostatek. A tak lidem nezbývá, než dál chodit k lékaři, se kterým třeba nejsou spokojeni.

„Můj zubař mi několikrát udělal bílou plombu. Pokaždé po několika týdnech vypadla. Nevěnoval se dásním, které mi často krvácely, neporadil jak a čím zuby čistit. Když jsem ale chtěl odejít k zubaři, se kterým byli například mí známí spokojeni, neuspěl jsem. Nepřijímali,“ postěžoval si dvaačtyřicetiletý Cheban, který si nepřál uvést své jméno.

„V celém Karlovarském kraji, ještě s tachovským regionem, přibírají nové pacienty už jen tři doktoři,“ potvrdil hopodář Krajské stomatologické komory Josef Houska. „Například jen v Sokolově je na zhruba 25 tisíc obyvatel 18 zubařů. Pro srovnání v Táboře, kde žije okolo 30 tisíc lidí, ordinuje 31 stomatologů.“

Málo lékařů má za následek dlouhé čekací doby – dva týdny až dva měsíce. To ale některým pacientům vadí. „Je to dlouhá doba. Platím si zdravotní pojištění a pak musím třeba měsíc čekat, než se dostanu na řadu,“ uvedl Jiří Sluka, který má svého zubaře v Horním Slavkově.
Podle hospodáře Housky se se ani v budoucnu situace nezlepší. „Sem se nikdo nehrne. Absolventů je málo a hledají si lukrativnější místa,“ uvedl s tím, že v roce 1980, kdy končil studia, absolvovalo 70 studentů. „Před dvěma lety ukončilo studia jen 19 mladých zubařů,“ dodal.

„Nedostatek zubních a praktických lékařů je problém v celé České republice. Mladých přibývá pomalu a mnozí z těch, kteří už nyní přesluhují, se chystají do důchodu,“ konstatovala mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Tereza Květoňová. „Koncepčně tento problém musí vyřešit ministerstva zdravotnictví a školství. Správní rada VZP přijala návrh vyplatit těm ordinacím, které poskytují ekonomicky efektivní péči velkému počtu našich klientů nebo působí v regionu, kde je nedostatek lékařů, různé bonifikace.“