„Základní umělecká škola má padesát let a třicet let oslaví společnost Akord Kvint z Lubů, která vyrábí smyčcové nástroje. Takže máme něco společného. Přišli s nápadem, že bychom mohli uspořádat celostátní soutěž pro smyčcové nástroje, to znamená pro housle, violu a violoncello a kontrabas,“ říká ředitelka základní umělecké školy Miroslava Pešková.

Celostátní soutěž vnímá jako velkou prestiž. Vedení školy muselo nejprve kontaktovat celostátní uměleckou radu základních uměleckých škol, a to se podařilo. Konkurence je velká, ale žáci školy Járy Cimrmana jsou připraveni. „Z naší školy postoupila kontrabasistka, dvanáctiletá Viktorie Hrušková, která je pod vedením učitele a zástupce ředitelky Bohumila Polívky, mám z toho velkou radost,“ dodává ředitelka.

Základní umělecká škola ve Františkových Lázních bude hostit padesát šest žáků, jejich učitele a korepetitory ze čtrnácti krajů. Soutěž se začíná 14. října a vrcholí od dva dny později v sobotu 16. října.

Slavnostní vyhlášení absolutních vítězů soutěže doprovodí i violoncellový koncert Jiřího Hoška a Dominiky Weiss Hoškové.