Vstupní hala je tak nyní mnohem jasnější a půvabnější. Přitom k její opravě došlo po dlouhých čtyřiceti letech. Naposledy zedníci opravovali omítky v roce 1980. Celá úprava, hrazená z rozpočtu města Chebu, vyšla na více než 600 tisíc korun.

„Opadávání omítek způsobila zejména vzlínající vlhkost. Nepropustná kamenná dlažba pocházející z 80. let 20. století nám bohužel vytěsňuje vlhkost do zdí a omítek,“ sdělil ředitel Muzea Cheb Zbyněk Černý.

„Restaurátoři nám tudíž doporučili část podlahové krytiny odstranit a vyhotovit po obvodu asi 20 centimetrů široký pruh. Osobně jsem však nakloněn jejímu úplnému odstranění a nahrazení dobově autentickou dlažbou. Klimatické podmínky v mázhausu však nejsou nikterak dramatické, a tak nově zafixované omítky by měly nějakou dobu vydržet,“ podotkl Zbyněk Černý.

Nejnáročnější částí restaurování bylo zejména doplnění opadané štukové výzdoby.

„Chybějící části rostlinného dekoru tak museli restaurátoři domodelovat pomocí forem a nakonec barevně sjednotit. V prostoru mázhauzu se výrazně uplatňují také kamenné prvky, jako gotická ostění či konzoly. Restaurování se dotklo i jich. Zejména byly vytmeleny vypadané spáry a poškozená místa doplněna umělým kamenem,“ poznamenal ředitel Zbyněk Černý.