Dodržovat pitný režim, žádná zbytečná fyzická námaha, nevycházet na přímé slunce a další dobré rady v těchto parných dnech dodržuje téměř každý. Málokdo si ale uvědomuje, že jeho zvířecí miláček potřebuje to samé jako člověk.

„Psy máme na zahradě i v těch velkých vedrech," řekl Josef z Mariánskolázeňska. „Je ale pravda, že přes den jim necháváme otevřené dveře do domu. V přízemí je příjemné chladno, takže oba dva miláčky nacházíme většinou v chodbě, kde se chladí na studené dlažbě. Řekl bych, že tam jsou v těchto strašných vedrech nejspokojenější. Samozřejmostí je větší dávka tekutin."

Stejně jako lidem i psům a jiným zvířatům hrozí v horkých dnech přehřátí, tepelný stres či vyčerpání organismu. „V podstatě jsou zásady stejné jako u lidí," řekl veterinář Petr Gbelec. „Pes má oproti lidem minimum potních žláz a v podstatě svoji tělesnou teplotu sráží tím, že povrchně dýchá."

Podle veterinářů by páníčci měli upustit od procházek a sportovních aktivit. Ty je lepší absolvovat brzy ráno nebo až večer. „Na procházku po městě jsem vzala Čikinku odpoledne a nedopadlo to zrovna nejlépe," řekla Jana Kalivodová z Chebu. „Nakonec jsme skončily u veterináře. Fenka měla popálené tlapky. Vůbec jsem si neuvědomila, jak moc je chodník horký. Také jsem dostala od lékaře nejen mastičky a rady, ale také pěkně vynadáno."

A jak majitel pozná, že se mu u jeho čtyřnohého kamaráda nepodařilo zabránit přehřátí? Pes zrychleně povrchně dýchá, má zrychlený tlukot srdce. „V pokročilé fázi je zvíře letargické. Můžeme pozorovat motání a slabost," uvedl s tím, že příznaky jsou velice podobné jako u člověka při úžehu nebo úpalu. Velmi často se s těmito příznaky veterináři setkávají poté, co majitel nechal svého psa v autě a šel si v klidu nakoupit. A první pomoc při přehřátí? Jednoznačně cesta na veterinu. Ještě předtím může majitel psovi podat tekutiny, ochladit mu zátylek.