Na vlhko a chlad reagují psi různě. Hlavně menší plemena projevují pocit chladu chvěním nebo třesem. Naopak větší a aktivní psi mohou být vůči nižším teplotám odolnější.

„Je důležité přizpůsobit preventivní opatření individuálním potřebám vašeho psa. Cílem je chránit organismus před delším pobytem v chladu a vlhku, které může způsobovat oslabení imunity, respirační onemocnění, ale také bolesti kloubů a páteře,“ uvedla veterinářka Dagmar Zähringer. Podotkla, že potíže pohybového aparátu se zdaleka netýkají jen psích seniorů.

Jak se v zimě starat o psí tlapky? Užitečné rady najdete v následujícím textu: 

Majitelé psů i psi samotní tak mohou ocenit funkční oblečky. Je třeba myslet na to, že oblečení musí dobře krýt a pes se v něm nesmí přehřívat. Zateplené zimní bundy proto zařaďte až ve chvíli, kdy by venkovní teplota klesla pod bod mrazu. V současné době jsou nejlepší možnou volbou kabátky ze softshellu a jiných funkčních materiálů.

Pozor si je potřeba dávat při výběru velikosti. Pokud je obleček příliš krátký, není dostatečně funkční. Naopak dlouhý bude psa omezovat v pohybu.

close Oblečení musí psovi dobře sedět a ochránit ho před mrazem a deštěm info Zdroj: Shutterstock zoom_in Oblečení musí psovi dobře sedět a ochránit ho před mrazem a deštěm

„Vybírejte funkční oblečky, které psa ochrání přesně na těch místech, kde je potřeba. Funkční oblek je šitý tak, že tělo psa pokrývá od krku po kořen ocasu, chrání velké klouby končetin, pánev i bedra,“ poradil Jan Moravec ze společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků.

Jaké materiály a střihy jsou nevhodné? 

Nevhodné jsou do sychravého počasí také svetry a další podobné materiály, které snadno navlhnou. Nepromokavý obleček odolný proti větru, který zakrývá celé tělo včetně kořene ocasu, je tak ideální volbou.

„Doporučuji zvolit střih, který není třeba oblékat přes hlavu a do kterého nemusíte pejskovi pomáhat navlékat tlapky. Nešetrná a násilná manipulace může způsobit psovi i blokádu krční páteře,“ varovala Dagmar Zähringer.

Praktické jsou oblečky s reflexními prvky, které jsou dostupné i v zateplené variantě.

Některá plemena psů se bez funkčního oblečku neobejdou: 

Péči je třeba věnovat také srsti a tlapkám, které jsou za sychravého počasí od bahna. S použitím vody a šamponů by se to nemělo přehánět, postačí hadřík navlhčený vodou. Z krátké a lesklé srsti lze nečistoty jednoduše vytřít a vyčesat. Dlouhosrsté psy je pak nutné častěji mýt. Použití psího šamponu se u zdravých psů ale doporučuje maximálně jednou za čtvrt roku.