Chovatelé zvířat a jejich příznivci nyní podepisují petici, která odmítá návrh Evropské unie na zavedení takzvaných pozitivních seznamů pro chov zvířat. Podpisy sbírají od června, zatím je pod petici připojilo 2,5 tisíce lidí. „Podpisová akce zvedla vlnu solidarity napříč chovatelskými obory. Nesouhlas vyjadřují i majitelé domácích mazlíčků,“ upřesnil člen koordinačního týmu petice Stop pozitivním seznamům Jan Potůček.
Pozitivní seznam zvířat definuje konkrétní živočišné druhy, které mohou být soukromníky chovány – ať už se jedná o chovy zájmové nebo hospodářské. Většinou se v jejich souvislosti mluví hlavně o snaze regulovat počty invazivních nebo exotických druhů, podle chovatelů ale aktuální praxe ukazuje i něco jiného. Může se dotknout i úplně běžných domácích mazlíčků.
„V zemích, které již pozitivní seznamy zavedly na národní úrovni, jsou výčty povolených zvířat velmi rozdílné. Například Nizozemsko od 1. ledna 2024 zakáže i chov křečíků džungarských a Roborovského, což jsou naprosto běžně chovaní hlodavci, které nabízí většina obchodů s potřebami pro domácí mazlíčky. Podle stejného seznamu nebude možné v zemi od příštího roku chovat ani činčily nebo osmáky degu,“ vysvětlil Potůček.
Národní seznamy již přijalo osm států
Národní pozitivní seznamy už přijalo osm států, které zakážou i chov krajt, hroznýšů či některých druhů jedovatých pavouků nebo třeba velké papoušky ara. Vznikem celounijního seznamu se aktuálně zabývá Evropská komise, která už vypsala výběrové řízení na agenturu pro zpracování studie vhodnosti a potřebnosti seznamu napříč všemi státy Unie.
Záštitu nad protestní peticí si v Česku vzal Český svaz chovatelů. Jeho zástupce mimo jiné znepokojuje zejména skutečnost, že v případě zavedení seznamů, by museli chovatelé od sebe oddělit samce a samice zvířat, která na seznamech nejsou, aby zabránili jejich množení. Přestože spolu dosud třeba soužijí.
„Podmínky, za jakých by bylo možné si ponechat druhy zvířat, které se neobjeví na pozitivním seznamu, se dají bez přehánění označit za týrání,“ domnívá se předseda Ústřední odborné komise chovatelů okrasného a exotického ptactva Českého svazu chovatelů Martin Kabát.
Jako příklad dává zmíněné papoušky ara, kteří žijí v párech i desítky let. „Jakmile takový harmonický pár rozdělíte, způsobíte jim neskutečný stres, který může vést k sebepoškozování, škubání peří a psychickým problémům. Takoví ptáci živoří, jejich život ztrácí smysl. To má k welfare, kterým se zaštiťují aktivistické organizace, stojící za návrhem celoevropského pozitivního seznamu zvířat, opravdu daleko,“ doplnil Kabát.
Sběr podpisů potrvá minimálně do konce letošního roku. Kromě stránek chovatelského svazu bude petice dostupná i na řadě bazarů a burz nebo v některých zoologických zahradách či veterinárních ordinacích.
Snaha o omezení obchodu
Evropská unie seznamy chystá i proto, že chce omezit obchodování s volně žijícími druhy, které jsou následně chovány jako domácí zvířata. Někteří europoslanci či odborníci upozorňují, že tento obchod provází zdravotní a bezpečnostní rizika, týrání zvířat, černá ekonomika a navíc hrozí i ztráta biologické rozmanitosti.
„Musíme přejít od systému dominance nad divokými zvířaty k systému respektu a péče o přírodu. Abychom jim zajistili pohodu, měli bychom zvířata nechat tam, kam patří, v jejich přirozeném prostředí. Neměli bychom také zapomínat na zdravotní a bezpečnostní rizika a ztrátu biologické rozmanitosti. Pozitivní seznamy jsou bowlingová koule, která dokáže vyřešit všechny tyto problémy najednou,“ zmínil ředitel sekce volně žijících zvířat organizace Eurogroup for Animals Nick Clark. Asociace působí ve většině členských zemí EU.