Lidmi jen složitě polapitelný, pokud se vydá na úprk. To je tvoreček jménem poběžník Banksův, latinsky Paratarsotomus macropalpis. Jde o extrémně rychlého tvora.

Kdo je poběžník Banksův

Poběžník Banksův je až 0,7 milimetru dlouhý roztoč patřící do čeledi Anystidae. Má dlouhé nohy a tělo téměř dvakrát tak dlouhé jak široké. Žije hlavně ve spárách chodníků a skal v jižní Kalifornii ve Spojených státech amerických.

Zpomalené záběry poběžníka Banksova:

| Video: Youtube

Jak vědci rychlost pavouka změřili

Vědci změřili rychlost tohoto roztoče prostřednictvím speciální kamery a zjistili, že je schopen dosáhnout rychlosti až 322 délek svého těla za sekundu. A když to přepočetli na velikost běžného člověka, dospěli k výsledku, že vlastně běhá rychlostí 2 100 kilometrů za hodinu.

Jak připomněl Washington Post, výzkumný tým použil k zaznamenání rychlosti roztočů v laboratoři i v jejich přirozeném prostředí vysokorychlostní kamery.

„Ve skutečnosti bylo docela těžké poběžníka zachytit. Když jsme je natáčeli venku, museli jsme ho sledovat neuvěřitelně rychle, protože zorné pole kamery má průměr jen asi 10 centimetrů,“ řekl člen vědeckého týmu Samuel Rubin.

Pavouček je neskutečně obratný - umí i prudce zastavit či znenadání výrazně změnit směr.

close Poběžník Banksův zvládá žít v rozpálených ulicích jižní Kalifornie. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Poběžník Banksův zvládá žít v rozpálených ulicích jižní Kalifornie

Srovnání rychlosti vybraných zvířat

Vědci měřili rychlost také u dalších zajímavých zvířat. Výsledky u vybraných tvorů jsou podle Wikipedie následující:

  • poběžník Banksův – 322 délek za vteřinu
  • sokol stěhovavý – 186 délek za vteřinu
  • australský tygrovaný brouk– 171 délek za vteřinu
  • orel skalní – 87 délek za vteřinu
  • gepard – 16 délek za vteřinu

„Obecně platí, že čím menší zvíře, tím je schopno vyvinout vyšší relativní rychlost,“ vysvětlil pro web Sci News biolog Jonathan Wright z Pomona College v Claremontu.

Poběžník Banksův vzbudil údiv po celém světě:

Poběžník je velmi odolný tvor

Poběžník Banksův je velmi odolný vůči vysokým teplotám. „Běhá po betonu až do teploty dosahují 60 stupňů Celsia, což je teplota výrazně vyšší než teplota, kterou je schopna dlouhodoběji přežít většiny zvířat,“ uzavřel Wright.